موبایل

بررسی بازی موبایل Dr. Mario World

حل یک معما، شوق یافتن پاسخ یک مسئله و لذتی که پس از انجام دادن‌ آن‌ها وجود انسان را فرا می‌گیرد یکی از جذاب‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین تجربه‌های آدمی بوده و هنوز هم هست. از حل کردن جدول‌های یک مجله گرفته تا تماشای فیلم‌های جنایی/معمایی و انجام دادن بازی‌های ویدیویی این سبکی، همه از تفریحاتی هستند که برای رسیدن دوباره به آن حس لذیذ مورد بحث، انجام می‌دهیم.

آثار معمایی یا پازل بخش اعظمی از سرگرمی‌های تعاملی را به خود اختصاص داده‌اند و در صنعت بازی هم به شکل‌های مختلف بازیکنان را به چالش می‌کشند و آن‌ها را سرگرم‌ می‌کنند. معماها که در برخی از بازی‌ها برای تنوع بخشیدن به گیم‌پلی به کار می‌روند و در برخی دیگر هم تقریبا هسته‌ی اصلیِ کار را تشکیل می‌دهند، این روزها که نظاره‌گر رونق شدید بازار بازی‌های موبایل هستیم، یک جایگاه محکم و اساسی را در میان دیگر آثار این بازار، برای خود ترتیب داده‌اند و شاهد عرضه‌ی بازی‌هایی متنوع و جذاب از ژانر معمایی برای گوشی‌های هوشمند هستیم. محبوبیت شدید بازی Tetris که یکی از اصلی‌ترین پایه‌گذاران صنعت بازی است تا Candy Crush که یکی از محبوب‌ترین و موردتوجه‌ترینِ بازی‌های موبایل است، جایگاه مهم و حیاتی «معما» و «حل معما» را در سرگرمی ما انسان‌ها نمایش می‌دهد.

از «تتریس» و «کندی کراش» و سبک بازی‌های معمایی و موبایلی گفتیم؛ چرا که قرار است در این مطلب سراغ اثری جدید و معمایی برویم که این روزها حسابی سروصدا راه انداخته و توجه‌ها را به خود جلب کرده است. نینتندو در ادامه‌ی مسیری که برای انتشار بازی‌های مختلفش روی پلتفرم موبایل پیش گرفته بود، حالا سراغ جهان دکتر ماریو (Dr. Mario) رفته و اثری معمایی در سبک Matching، با نام Dr. Mario World را به صورت رایگان در دسترس دارندگان گوشی‌های هوشمند قرار داده است. پس با زومجی همراه باشید تا در این مطلب، نگاهی عمیق به ویژگی‌های فنی این بازی اندروید و آیفون داشته باشیم و ببینیم که نینتندو با جدیدترین اثر از دنیای ماریو، چگونه قرار است ما را سرگرم کند.

ماجراهای دنیای بازی دکتر ماریو حول محور نابود کردن میکروب‌ها می‌گردد و بازی آیفون و اندروید Dr Mario World هم از این قاعده مستثنی نیست. در این بازی، ویروس‌ها، باکتری‌ها، میکروب‌ها و درکل، میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا به سرزمین Mushroom Kingdom حمله می‌کنند و این دکتر ماریو و دوستانش هستند که باید محل زندگی خود را از شر این موجودات نجات دهند. همانطور که پیش‌تر درباره‌ی این اثر خواندیم، با یک بازی موبایل و معمایی طرف هستیم و نباید داستا‌ن‌گویی و روایت‌داستان پیچیده و قدرتمند را از اثر انتظار داشته باشیم. بازی با همین پیش‌زمینه‌ی داستانی دو خطی خود، شما را وارد دنیایی جذاب و رنگارنگ می‌کند که برای یک بازی موبایل، کافی است.

2 1 - بررسی بازی موبایل Dr. Mario World

گیم‌پلی بازی اما در حساس‌ترین قسمت از خط مقدم سرگرم‌سازی مخاطب جاخوش کرده و حالا هم که با یک بازی موبایل طرف هستیم که باید مخاطب خود را در شکاف‌های کوتاه زمانی روزانه‌اش سرگرم کند، این موضوع حساس‌تر و مهم‌تر هم می‌شود. اول از همه‌چیز باید گفت که «دکتر ماریو ورلد» از پس سرگرم کردن مخاطبش برمی‌آید و گیم‌پلی واقعا جذابی را ارائه می‌کند. همانطور که پیش‌تر ذکر شد، کلیت ماجراهای بازی با نابود کردن میکروب‌ها پیش می‌رود و خود اثر نیز چنین چیزی را از شما در جریان بازی، طلب می‌کند. در هر دست از بازی، با ۳ نوع میکروب با ۳ رنگ مختلف روبه‌رو می‌شوید و با قرص‌هایی که در همین ۳ رنگ در دسترس شما قرار داده می‌شود، باید این میکروب‌ها را از پیش‌رو بردارید. خوشبختانه بخش آموزش بازی، عالی است و طی ۲۰ مرحله‌ی ابتدایی اثر، روند و مکانیک‌های خود را به بهترین شکل ممکن به شما آموزش می‌دهد و از حیث یاد گرفتن قوانین و روند بازی اصلا نباید خودتان را نگران کنید.

3 1 - بررسی بازی موبایل Dr. Mario World

مراحل بازی روندی منطقی و کاملا حساب‌شده دارند و رفته‌رفته پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌شوند؛ با تمامی این پیچیدگی‌ و سختی‌ها اما باز هم می‌توانید منطق و وسواس سازندگان در طراحی مراحل را درک کنید و با دقت خرج کردن و استراتژی چیدن، می‌توانید در چند حرکت تمامی میکروب‌ها را از بین ببرید. نکته‌ی مثبت دیگر بازی، تنوع عالی‌ای است که در تمامی جنبه‌های گیم‌پلی آن دیده می‌شود. از تنوع در طراحی نوع مقابله با میکروب‌ها، تنوع در محیط‌ها و متنوع بودن اهداف هر مرحله گرفته تا تنوع در کاراکترهای قابل بازی که می‌توانید یکی از قهرمانان محبوب این سری مثل ماریو، باوزر، پرنسس، لوییجی و غیره را انتخاب کنید، در طول بازی با مواردی نو و جذاب روبه‌رو می‌شوید و احساسی همچون کسالت، یک‌نواختی و موارد این‌چنینی هرگز در گیمر ایجاد نخواهد شد.

بازی اما درکنار بخش تک‌نفره، یک بخش چندنفره‌ی جذاب را هم برای شما ترتیب داده است. در این بخش، سرعت عمل اصلی‌ترین عامل ایجاد تفاوت در رقابت‌ها است و از میان شما و حریف، کسی که سریع‌تر بتواند میکروب‌های بیشتری را از بین ببرد و نقشه‌ی خلوت‌تری را برای خودش ترتیب بدهد، به همان نسبت فشار بیشتری را روی نقشه‌ی حریفش ایجاد می‌کند و او را تا آستانه‌ی مواجه شدن با نقشه‌ای پر از میکروب و شکست خوردن، پیش می‌برد. Dr. Mario World اثری رایگان است و به طبع، خرج ساخت بازی از طریق پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای به حساب تیم سازنده‌ی بازی واریز می‌شود. درکنار کاراکترهای جدید و پوشش‌های متنوع برای آن‌ها، برخی از آیتم‌ها تنها از طریق خرج کردن پول واقعی قابل خرید هستند؛ به عنوان مثال، مجازات هر بار شکست خوردن در بخش تک‌نفره، حذف شدن آیتم Heart است که با خرج کردن آن می‌توانید وارد مراحل بخش تک‌نفره شوید.

6cc32011 e738 475e 85ca 532bbca46db9 - بررسی بازی موبایل Dr. Mario World

با از دست دادن تمام آیتم‌های Heart، بازی دو راه پیش‌روی شما می‌گذارد که یکی از این دو مسیر، صبر کردن و منتظر ماندن برای در دسترس قرار گرفتن مجدد آیتم مذکور است و روش دیگر، خرید آن با استفاده از آیتم الماس است که برای خرید این آیتم الماس، باید پول واقعی خرج کنید. این یعنی تاثیر مستقیم پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای روی مسیر پیشرفت گیمر که خب موردی اذیت‌کننده برای اکثر بازیکنان است. سخت شدن کنترل بازی مخصوصا برای گوشی‌هایی که صفحه‌های به نسبت کوچک دارند، دومین مورد منفی بازی است که روی تجربه‌ی بازیکنان مخصوصا تجربه‌های رقابتی و حساس که سرعت عمل در آن‌ها حرف اول را می‌زند، تاثیرگذار می‌شود. البته که از قدرت‌ بالای سرورهای بخش چندنفره‌ی بازی هرگز نباید غافل شویم. در کل می‌توان گفت که بازی Dr. Mario World یک گیم‌پلی جذاب، عمیق، اعتیادآور، متنوع، چالش‌برانگیز و به شدت سرگرم‌کننده را در اختیار مخاطبش قرار می‌دهد و درکنار ایرادات کم‌تعدادی که دارد، گیمرهای خود را برای مدت‌ها سرگرم می‌کند.

20190625145454 1 1024x576 - بررسی بازی موبایل Dr. Mario World

پس از گیم‌پلی، این صداگذاری، موسیقی و جلوه‌های دیداری هستند که خودنمایی می‌کنند و وظیفه‌ی سرگرم‌سازی گیمر را بر عهده دارند. خوشبختانه بازی در این زمینه‌ها هم عملکردی عالی را ثبت کرده است. گرافیک و جلوه‌های دیداری بازی واقعا عالی و چشم‌نواز هستند؛ دقیقا چیزی که از بازی‌های نینتندو می‌بینیم و انتظار داریم. نقشه‌های رنگارنگ، طراحی‌های جذاب و چشم‌نواز کاراکترها درکنار منوها و جلوه‌های گرافیکی زیبا و چشم‌گیر بازی، آن را به اثری باکیفیت از نظر جلوه‌های دیداری تبدیل می‌کند. از نظر موسیقی و صداگذاری هم با چنین وضعیتی طرف هستیم و همه‌چیز در بهترین سطح ممکن قرار دارد و پخش شدن موزیک‌های مختلف، صداگذاری‌های باکیفیت و متنوع و مواردی از این دست، چنین ادعایی را ثابت می‌کند.

20190625202503 1 1024x576 - بررسی بازی موبایل Dr. Mario World

در پایان، باید گفت که بازی Dr. Mario World از بهترین آثار معمایی با سبک و سیاق Matching است که این روزها می‌توانید پیدا کنید؛ اثری جذاب، اعتیادآور، چالش‌برانگیز و سرگرم‌کننده که با وجود سختی نسبی کنترل و مشکلاتی که بخش پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای آن ایجاد می‌کند، بازهم می‌تواند شکاف‌های زمانی روزانه‌ی شما را پرکند و در اتوبوس، مترو، تاکسی و هر لحظه که بی‌حوصله بودید، به بهترین سرگرمی دنیا برای شما تبدیل شود! ضمنا زومجی درکنار بررسی بازی‌های موبایل، در مقالاتی به معرفی بهترین بازی های اندروید هم می‌پردازد که خواندن آن‌ها را به طرفداران این پلتفرم پیشنهاد می‌کنیم.

نقاط قوت

  • تنوع بالا در روند بازی
  • صداگذاری و موسیقی باکیفیت
  • سیر منطقی و حساب‌شده‌ی مراحل
  • جلوه‌های دیداری و گرافیکی چشم‌نواز
  • روندی اعتیادآور، چالش‌برانگیز و سرگرم‌کننده
  • بخش آنلاین جذاب و کیفیت بالای سرورهای این قسمت

نقاط ضعف

  • سختی نسبی کنترل مخصوصا روی گوشی‌هایی با صفحه‌های کوچک
  • تاثیر مستقیم برخی از خریدهای درون‌برنامه‌ای روی مسیر پیشرفت گیمر

این بازی روی پلتفرم اندروید بررسی شده است

امتیاز شما

مچکریم

User Rating: 5 ( 1 votes)
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن